(Applied Behavior Analysis) ABA

ניתוח התנהגות יישומי – גישה קלינית, מדעית, העוסקת באנשים ובמחקר המדעי של התנהגותם ודפוסי הלמידה שלהם. טיפולי ABA הם טיפולים המבוססים על גישת ניתוח התנהגות והוכחו כאפקטיביים בתחומים רבים ועם אוכלוסיות מגוונות. מנתחי התנהגות הם אנשי המקצוע אשר סיימו בהצלחה לימודים בתכנית הכשרה אקדמית בניתוח התנהגות ומוסמכים לבצע תצפיות והערכות ולבנות תכניות טיפול בגישה ההתנהגותית.

הגישה ההתנהגותית נולדה לפני כמאה שנים

כבר אז מצאו שהדרך הטובה ביותר להבין אנשים היא פשוט להסתכל על ההתנהגות שלהם: הדברים שהם עושים ואומרים. התגלית המרכזית הייתה: האירועים המתרחשים בעקבות ההתנהגות שלנו ישפיעו על הסבירות שההתנהגות תתרחש שוב בעתיד. מאז ועד היום פועלים ברחבי העולם עשרות אלפי מנתחי התנהגות העושים שימוש בהבנה הייחודית הזו במטרה ליצור שינוי, לקדם ולסייע לאנשים, למשפחות, לקהילות וארגונים.

טיפול ABA אפקטיבי ומהנה 

טיפולים התנהגותיים ובעיקר כאלה המיועדים לילדים בגיל הרך ולילדים עם צרכים מיוחדים, הם לא רק אפקטיביים אלא גם מהנים. מנתחי התנהגות שואפים לכך שהמטופלים שלהם יהיו מחוברים לטיפול ומחוברים לצוות המטפל בהם, שיהיו שמחים כשהתרפיסטית נכנסת הביתה כדי ללמד אותם, כי ילדים שמחים הם ילדים שמשתפים פעולה ולומדים טוב יותר. מנתחי התנהגות מומחים באיתור גורמי המוטיבציה של המטופלים: מה מעניין אותם ומה ומניע אותם? מה משמח אותם? מה הם מעדיפים?, ובבניית סביבה טיפולית מותאמת לגיל, לרמת תפקוד ולתחומי העניין של המטופל. כל זה חשוב כדי שטיפול ABA יהיה לא רק אפקטיבי אלא גם נעים, כי בניתוח התנהגות הדרך חשובה לא פחות מהתוצאה.

ABA מודרני 

בשנות השבעים המוקדמות הכל היה נראה אחרת: טיפול היה נראה אחרת, חינוך היה נוקשה יותר, וכן- גם ניתוח התנהגות ABA נראה אחרת. גידלנו את הילדים שלנו אחרת (ד״ר ספוק וכו), לא ידענו איך להתמודד עם אוכלוסיות מיוחדות ואיך אפשר לקדם ילדים עם צרכים מיוחדים.

הידעת? פעם היה נהוג לאשפז אוטיסטים במוסדות פסיכיאטרים

מאז התקדמנו! וABA של היום הוא לא ABA של פעם. הגישות החינוכיות המקובלות התפתחו והשתנו עם השנים, כך גם הידע המחקרי והכלים לטיפול באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. טיפולי ABA השתנו והתפתחו בהתאמה וכיום מדובר בטיפולים גמישים יותר, הכוללים טכניקות של למידה טבעית ומזדמנת, למידה באמצעות משחק ולא רק למידה מובנית. גם ענישה אינה מקובלת בימנו כפי שהייתה מקובלת בעבר. שיטוט קצר ברשת יעלה אלפי סרטונים של טיפול ABA לילדים כיום: חדר מלא משחקים. ילד משחק. תרפיסטית מחייכת. ילד לומד. ילד שמח. טיפול מהנה ואפקטיבי. ABA.

ABA הוא לא אילוף 

מנתחי התנהגות שעובדים עם ילדים בתכניות ABA נדרשים לראייה רחבה ולהבנה מעמיקה בתחומים רבים של התפתחות הילד וחינוך מיוחד, כולל בתחום הרגשי, חברתי, שפתי, תקשורתי ועוד. תכניות ABA נבנות בהתאמה אישית לצרכי כל ילד וילדה, כולל בחירה של הליכים התנהגותיים, טכניקות הלמידה וסוגי סיוע שמתאימים במיוחד למטופל הספציפי. להבדיל, אילוף נועד לחיות. אבל אנחנו עובדים עם בני אדם. עם ילדים, תינוקות, בני נוער, בוגרים. בעלי התפתחות תקינה או עם צרכים מיוחדים. אנחנו לא מאלפים אותם, אנחנו עובדים ביחד איתם ועם הסביבה הקרובה להם, פעמים רבות צועדים יד ביד, צעד אחרי צעד למקום טוב יותר שישפר את איכות החיים שלהם.

ABA לתפקוד גבוה  

טיפול התנהגותי מקצועי ומותאם למטופלים בכל רמות התפקוד. התכנית הטיפולית נבנית בהתאמה לצרכי המטופל, בין אם הוא בתפקוד גבוה ובין אם הוא בתפקוד מורכב. תכנית הטיפול כוללת מיומנויות להקניה בהתאם לממצאי ההערכה שבוצעה ולמידע שנאסף ומנתח התנהגות מיומן יודע לבנות תכניות אפקטיביות לקידום מיומנויות מכל הסוגים, כולל מיומנויות מורכבות בתחום הדמיון, יצירתיות, פתרון בעיות, גמישות ועוד. תכניות ABA יעילות גם לקידום השתלבות במסגרת החינוכית (גן או ב”ס), וגם להקניית מיומנויות ותכנים של שפה, דמיון וחשיבה לילדים עם ASD בתפקוד גבוה.